#1 2010-12-03 09:40:47

MomoTheKiller

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-28
Posty: 267

Kaishaku - Definicja oraz przekaz, Znak Gildii i jego znaczenie.

Kaishaku(jap. 介錯,) – postać pomocnicza w seppuku, odcinająca głowę osoby popełniającej samobójstwo w momencie jej agonii. Był przeważnie wybierany z grona najlepszych przyjaciół lub uczniów, lecz główną jego cechą musiała być biegłość w szermierce. Po rozcięciu sobie brzucha przez samuraja, kaishaku zadawał mu cios mieczem w szyję w ten sposób, by głowa trzymała się tylko na wąskim pasku skóry, by nie upadła na ziemię lub potoczyła się po niej (co w obu przypadkach było oznaką hańby). Cały efekt seppuku zależał od cięcia kaishaku, który nie mógł ściąć głowy za późno, ponieważ samobójca mógł wtedy okazać ból (czego nie powinien robić), zaś jeśli zrobił to za wcześnie, to cała ceremonia traciła na wartości.

Także sposób trzymania miecza przez kaishaku miał znaczenie: jeśli osoba popełniająca seppuku była wyższa rangą, to kaishaku miecz trzymał skierowany do góry, jeśli zaś niższa – w dół.

Tak więc Kaishakunin to osoba zaufana, pełna honoru oraz szlachetności.
The use of a kaishakunin is normally reserved for one who is performing the deed out of honor, rather than in disgrace.

Symbol Gildii Ośmiornica:
ośmiornica – (Octopus <gr., łac. – ośmionożny>) przedstawiciel rzędu głowonogów (mięczak). Wraz z kałamarnicami są najinteligentniejszymi istotami spośród bezkręgowców – posiadają zdumiewającą wyobraźnię przestrzenną, zdolność uczenia się przez obserwację, działań planowanych oraz zabawy. Jej widok wywołuje w człowieku paradoksalne uczucie bliskości złączonej z przerażeniem ze względu na niby-ludzką głowę osadzoną na ośmiu wężokształtnych (dzięki przyssawkom niezwykle chwytnych) ramionach, a co za tym idzie – jednocześnie pociąga nas i zaciekawia, oraz brzydzi i odpycha. Jej wyobrażenia znajdujemy zarówno w ornamentalnej sztuce Celtów, jak i Kreteńczyków, ludów Polinezji i Indii; ze względu na swe zwijające się macki, pozostaje w symbolicznym związku z › pająkiem i › spiralą; jako mieszkanka mórz, która przed wrogami kryje się w chmurze ciemnego płynu, być może symbolizuje siły podziemne. Osiem ramion ośmiornicy symbolizuje dla Hindusów osiem elementów praktykowania jogi, czyli ashta-anga-yogi, które składają się na drogę zalecaną w Joga-sutrze przez Patańdżalego – osiem ramion, które splata się w jedność. Ośmiornica o ciele wiotkim i plastycznym to również symbol naszej przyrodzonej zdolności adaptacyjnej, potencjału zmian. Była – zapewne przez podobieństwo do promieniejącej tarczy – w niektórych dawnych kultach ważnym symbolem solarnym. Zastanawia obecność wielu postaci w mitologii gr. będących głowami o wężowych włosach (co mogło być antropomorfizacją <i racjonalizacją> postaci ośmiornicy) – np. Gorgona › Meduza – i ich magicznych mocach (› gorgoneion); mityczna Hydra wydaje się również niepokojąco do ośmiornicy podobna (atrybut wężowości pozostaje zachowany – mnogie ramiona-szyje wyposażone są co prawda w paszcze, jednak można wyłożyć to jako wyraz chwytności; imię wskazujące na wodne pochodzenie). Kanaloa, bóg-stwórca w mitologii hawajskiej, a jednocześnie bóg świata podziemnego i magii, ma postać ośmiornicy. Również wyobrażenia wielorękich bogów (np. Indii – strażnicy dharmy – dzierżący rozmaite groźne narzędzia ale i naczynie z wodą życia), czy olbrzymów (gr. Hekatonchejrowie) mogły powstać pod wpływem jej postaci. Interesująca jest zbieżność wielu elementów kształtu ośmiornicy z kojarzonym z mocami diabelskimi kozłem – skręcone ramiona przypominające rogi oraz niezwykle sugestywne podobieństwo budzących grozę oczu o identycznych, poziomych szczelinach źrenic. Główny pra-bóg otchłani i Ziemi w mitologii H.P. Lovecrafta, Cthulhu, ma postać ośmiornicy o pewnych ludzkich cechach.* › osiem, › potwór.


http://g.bfbcs.com/23459/pc_MomoTheKiller.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kaishaku.pun.pl Weekend SPA w Ciechocinku Bluza męska klasyczna z bawełny organicznej