Kaishaku

Strona domowa klanu Kaishaku


#1 2011-02-14 17:13:45

 Kighte

Zaginiony w Akcji

5285255
Call me!
Skąd: Tromso, Norwegia
Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 124

Propozycja DKP

Na wstepie chcialabym zaznaczyc, ze sama bylam sceptycznie nastawiona do DKP. Rozmawiajac jednak z osobami, ktore raiduja w gildiach z tym systemem pomyslalam, ze jest to system bezstronny i stosunkowo sprawiedliwy. Prosze postarac sie przemyslec propozycje (na stan aktualny i w dluzszej perspekywie, gdy byc moze bedziemy zdolni do samodzielnego raidowania). Oczekiwania naprawde sa rozsadne i nie sa jakas nowoscia, bo o wiekszosci rzeczy mowilismy juz wczesniej, moja propozycja je w pewien sposob systematyzuje. Podyskutujemy nad tym, cos poprawimy, moze w calosci pomysl odrzucimy jako zupelnie zbedny Jest to jednak jak na razie jedyna konkretna propozycja rozwiazania problemu i prosze, by chocby z faktu, ze poswiecilam czas na przygotowanie, skompilowanie rzeczy znalezionych w necie i dostosowanie ich do naszych mozliwosci, nie odrzucac tej propozycji juz na wstepie "bo DKP jest zle". O ankiecie pomyslimy pozniej, byc moze padna argumenty ktore kogos zniecheca, a byc moze takie ktore przekonaja

Ilumine zaprezentowal system funkcjonujacy w Hegemonii, jednak nie funkcjonowalby u nas jako ze jestesmy mala gildia.
Skwaru wspominal, ze w jego poprzedniej gildii to RL decydowal kto dostanie item. To wymaga absolutnego podporzadkowania RL, a chyba wielu z nas jest za bardzo bunczucznych I mam tu na mysli takze siebie, zeby nie bylo

_______

Co to jest DKP?
DKP - Dragon Kill Points
Jest to rodzaj waluty uzyskiwanej za uczestnictwo w raidach. Punkty te są przyznawane GRACZOWI (nie postaci) za zaangazowanie i przygotowanie do raidu.

Dlaczego DKP jest dobre dla naszej gildii?
Sysem DKP nagradza sumiennych i cierpliwych. 5x z rzedu nic dla ciebie nie padlo? Masz wiec tyle DKP by z pewnoscia wylicytowac przedmiot na ktorym ci zalezy, gdy padnie on za 6 razem. Raidujesz - dostajesz nagrode w postaci DKP, nie raidujesz - twoja sprawa. W przypadku, gdy ktos wygrywa item, traci pewna ilość DKP (zaleznie od ceny jaka osiagnie licytacja). Stanowi to swoista gwarancje, ze ludzie licytuja to co jest im najbardziej potrzebne. Po wygraniu itemu na ogol przestaja byc konkurencja w licytacji kolejnego przedmiotu, dajac w ten sposob mozliwosc dozbrojenia sie innym.

Co zrobic z osobami z PUGa?
Nie majac przyjaciol ktorzy na stale zechcieliby z nami raidowac i uczestniczyc w systemie DKP, propozycja jest taka, by item rollowali wszyscy majacy do tego prawo. Jesli wygra go osoba z PUGa wedruje on do tejze osoby, jesli wygra go osoba z gildii podlegac on bedzie pozniejszej licytacji.

Co zrobic z osobami, ktore do gildii dolacza, by nie byly poszkodowane?
Osoby takie moga miec prawo do pewnej puli DKP na start lub zadluzenie sie, rowne np. ilosci punktow jaka zdobywa sie na jednym raidzie.

I kto to wszystko bedzie zliczal?
W necie jest cala masa stron oferujacych hosting i kalkulowanie tego typu rzeczy. Od strony technicznej nie jest to wiec problemem.

Za co mozna otrzymac DKP?
    * Punktualnosc - stawienie sie o wyznaczonej godzinie przed wejsciem
    * Przygotowanie - flaski, reagenty, jedzenie buffujace, naprawiony sprzet etc.
    * Przebywanie w raidzie w momencie jego rozpoczecia - gdy RL uzna, że raid został rozpoczety
    * Przebywanie w raidzie w momencie jego zakoeczenia - gdy RL uzna, że raid został zakonczony
    * Zabicie bossa
    * Zabicie bossa ze specjalnym achievementem
    * Bonus przyznawany przez raid lidera, gdy uzna to za stosowne

Za co mozna stracic DKP?
    * Nieuzasadnione badz przedluzajace sie AFK
    * Happy pull
    * Przeszkadzanie w prowadzeniu raidu (np. nagminny recount w raid chacie zamiast na /w do zainteresowanej osoby)
    * Niestawienie sie na raidzie w przypadku zadeklarowania obecnosci
    * Inne okoliczności, jeżeli raid lider uzna to za stosowne

Nalezy zauwazyc, ze punkty zdobywa sie za rzeczy naturalne dla wiekszosci z nas, a traci sie za rzeczy ktore powszechnei wszystkich irytuja. Dodatkowo nie ma jednoczesnie kary i nagrody za jedna i ta sama rzecz - osoba ktora na raid nie przyniesie sobie flaski po prostu nie dostaje DKP za przygotowanie, ale nie jest dodatkowo karana utrata punktow. To wydaje mi sie uczciwsze, choc z pewnoscia mniej motywujace.

Nieustannie wierze w pewien rozsadek i wiem ze AFK nie rowne AFK. DKP nikt by przeciez nie stracil gdy cos sie stanie - pozar w domu, placzace dziecko, ktorym nie ma sie kto zajac, czy cokolwiek innego. Rozumiemy przeciez pewne priorytety. Aczkolwiek "...to ja pojde po cos do jedzenia <afk 15min na trwajacym 2h raidzie>" jest juz warte zastanowienia... Nie mozna bylo zjesc wczesniej? Przeciez godzina raidu byla umowiona... Wszyscy czekamy...

Przyklady moglabym podawac do kazdego punktu, ale mysle ze kazdy potrafi znalezc takie, ktore uzna za niedopuszczalne i za odstepstwa od reguly.

Podkresle jeszcze raz: jako ze innych KONKRETNYCH propozycji rozwiazania problemow nie ma, warto chyba wziac i DKP pod uwage.


http://img713.imageshack.us/img713/7697/kighte.jpg

Offline

 

#2 2011-02-14 17:26:55

 ukasz123

Pełnoprawny członek gangu

Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 154

Re: Propozycja DKP

Mam prośbę. Czy mogłabyś przybliżyć kwestię związane z licytacją? Czy działa to na zasadzie "kto da więcej"? Jest jakaś cena wywoławcza? Co się dzieje, jeżeli dwóch graczy ma dokładnie tyle samo DKP i są zdecydowani je wydać na item? Czy licytacja jest jawna, czy tajna? Czy jest też górny limit? Jak rozwiązuje się problem "startu", gdy nikt nie ma DKP, albo ma ich bardzo mało?

Offline

 

#3 2011-02-14 18:27:40

Skwaru

Pełnoprawny członek gangu

Zarejestrowany: 2011-01-17
Posty: 146

Re: Propozycja DKP

Rozmawiając wczoraj z Nexem i słysząc że będziesz miała jakaś propozycje miałem nadzieje że daleka będzie ona od dkp. Dkp jest dobre jak jest regularne efektywne raidowanie. Przy naszej obecnej zabawie w raidowanie najlepszym rozwiazaniem jest roll gdy będziemy stale zabijając 4-5 bossów tygodniowo mozna pomyśleć nad dkp . ja jestem nastawiony na nie i niestety ale dkp budzi we mnie wstręt  bo ginie coś takiego jak działanie na rzecz guildi, kazdy będzie brał itemy myśląc mam dkp więc mogę Tak jak wspomniałaś w poprzedniej guildi o ostatecznym przyznaniu itemu decydował ML nie RL (tu małe sprostowanie) i dlatego moze do tego jestem aktualnie przystosowany przyzwyczajony ale może że była to guilda wielonarodowa nie było podejścia " wszystko mi się należy".. Podsumowując z przykrością dla większości z nadzieją dla nie licznych jak zostanie teraz wprowadzone dkp  to Ja zacznę grać PvP.

P.S " DKP jest złe.."

Offline

 

#4 2011-02-14 19:10:59

 Kighte

Zaginiony w Akcji

5285255
Call me!
Skąd: Tromso, Norwegia
Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 124

Re: Propozycja DKP

ukasz123 napisał:

Czy mogłabyś przybliżyć kwestię związane z licytacją? Czy działa to na zasadzie "kto da więcej"?

Tak, w znacznym uproszczeniu wyglada to na zasadzie "kto da wiecej", a "dam wiecej" oznacza "nie mam" w przyszlosci. Licytacja jest jawna. Reszta to kwestia stworzenia juz systemu punktowego za wszystko, a w to sie bawic nie bede do momentu do ktorego w ogole DKP nie bedzie realnie brane pod uwage

Na wowwiki bardzo ladnie zostalo to opisane
http://www.wowwiki.com/Creating_a_DKP_system


Skwaru, propozycja DKP pojawila sie haslowo, kilka osob wykazalo zainteresowanie, zobowiazalam sie napisac co to jest


http://img713.imageshack.us/img713/7697/kighte.jpg

Offline

 

#5 2011-02-15 08:47:17

 Neyokka

Nowy użytkownik

5292730
Call me!
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 45

Re: Propozycja DKP

W moim mniemaniu sporo tracą na tym systemie osoby, które z jakiegoś powodu grają mniej systematycznie (np. osoby pracujące/studiujące w piątki). Siłą rzeczy mają mniej okazji na zebranie DKP choćby za samo uczestnictwo. Rozumiem, że cierpliwość może być w jakiś sposób nagradzana, ale sztywny system może sprawić, że takie osoby będą wolały pójść z PUG'iem, bo tam będą mieć większą szansę (sic!) zdobycia sprzętu.

Uważam, że nagradzanie za bycie na rajdzie po raz setny nie powinno być stosowane. Nie rozumiem takiego myślenia: "mnie się bardziej należy ten item, bo ja tu jestem 99 raz, a ty dopiero 40-ty!".
Niby dlaczego bardziej? Widać miałeś kolego/koleżanko mniej szczęścia, trudno się mówi, chowa dumę do kieszeni i idzie jeszcze raz. Od tego, że nie będziesz mieć itemku o 13 itlvl większym nie zawali się świat...


Pytanie:
Pada przedmiot - jestem jedynym, który powinien go ubrać (np. buty leather ze spiritem) - mam wydawać DKP żeby był dla mnie?


http://www.zetbit.com/sig-2004374.jpg

Offline

 

#6 2011-02-15 09:33:30

 ukasz123

Pełnoprawny członek gangu

Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 154

Re: Propozycja DKP

Neyokka napisał:

Uważam, że nagradzanie za bycie na rajdzie po raz setny nie powinno być stosowane. Nie rozumiem takiego myślenia: "mnie się bardziej należy ten item, bo ja tu jestem 99 raz, a ty dopiero 40-ty!".
Niby dlaczego bardziej? Widać miałeś kolego/koleżanko mniej szczęścia, trudno się mówi, chowa dumę do kieszeni i idzie jeszcze raz. Od tego, że nie będziesz mieć itemku o 13 itlvl większym nie zawali się świat...

Myślę, że ilość DKP "za uczestnictwo" może być niewielka w porównaniu z ilością DKP "za osiągnięcie celu" (np. zabicie bossa). Tym samym gracze, którzy mają większy wkład w "progres" byliby bardziej nagradzani.

Dziś rano wpadłem na następujący pomysł rozdzielania lootu (pomysł własny, konstruktywna krytyka mile widziana):

  1. Wypada sprzęt.
  2. Tworzymy listę osób obecnych i zainteresowanych zdobyciem tego przedmiotu.
  3. Reszta grupy tworzy "Ciało decyzyjne".
  4. "Ciało" decyduje o przydzieleniu lootu jednej z zainteresowanych postaci (np. w tajnym głosowaniu).

Pomysł zakłada, że jesteśmy sprawiedliwi i nie faworyzujemy nikogo, a przy tym o losie sprzętu decydują osoby niezainteresowane.
W przypadku braku chętnych rajdgrupa decyduje, że item należy przekazać postaci nieobecnej, zdeponować na przyszłość w Guild Vault, zdisenchantować lub sprzedać.

Offline

 

#7 2011-02-15 10:37:34

 Kighte

Zaginiony w Akcji

5285255
Call me!
Skąd: Tromso, Norwegia
Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 124

Re: Propozycja DKP

Neyokka napisał:

Pada przedmiot - jestem jedynym, który powinien go ubrać (np. buty leather ze spiritem) - mam wydawać DKP żeby był dla mnie?

Jesli wypada przedmiot, do ktorego jest jeden chetny to dostaje go za cene wywlawcza. Nie za darmo. Po prostu nei ma chetnych by Cie przelicytowac.

Dziś rano wpadłem na następujący pomysł rozdzielania lootu (pomysł własny, konstruktywna krytyka mile widziana)(...)
Pomysł zakłada, że jesteśmy sprawiedliwi i nie faworyzujemy nikogo, a przy tym o losie sprzętu decydują osoby niezainteresowane.

..i tu pojawia sie problem remisu... Znowu roll?


http://img713.imageshack.us/img713/7697/kighte.jpg

Offline

 

#8 2011-02-15 11:47:16

 ukasz123

Pełnoprawny członek gangu

Zarejestrowany: 2010-12-03
Posty: 154

Re: Propozycja DKP

Może coś z poniższych:
Opcja 1. Głos niektórych osób może być "ważniejszy" (tak jest często w różnego rodzaju komisjach nadzorczych, zarządach spółek itp.).
Opcja 2. Zaprosić "niezależnego eksperta" - gildiowicza spoza rajdu (problematyczne, może nikogo nie być) lub randoma z rajdu.
Opcja 3. Roll (sąd boży).

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotely Uruguay weekend w Ciechocinku korniki zawór kulowy kątowy do spłuczki